Ogólnopolski portal dla branży spawalniczej
Strona główna > Wiadomości > PGE skabluje 9 tys. km sieci energetycznych w ciągu 3 lat
Kwadrat wizytówki

PGE skabluje 9 tys. km sieci energetycznych w ciągu 3 lat

Anna Musz
Anna Musz
31.01.2023

Rozwój podziemnych sieci energetycznych to jedna z najważniejszych inwestycji PGE. To również działanie o znaczeniu strategicznym dla polskiej energetyki. Program kablowania sieci niskiego napięcia przewiduje, że do 2026 roku aż 1/3 spośród nich będzie przebiegała pod ziemią. Specjalnie na potrzeby realizacji projektu, PGE zakupiło nowoczesne maszyny do układania kabli metodą płużenia bezwykopowego.

fot.: PGE Polska Grupa Energetyczna

Rozwój podziemnych sieci energetycznych to jedna z najważniejszych inwestycji PGE. To również działanie o znaczeniu strategicznym dla polskiej energetyki. Program kablowania sieci niskiego napięcia przewiduje, że do 2026 roku aż 1/3 spośród nich będzie przebiegała pod ziemią. Specjalnie na potrzeby realizacji projektu, PGE zakupiło nowoczesne maszyny do układania kabli metodą płużenia bezwykopowego.

  • PGE obsługuje linie energetyczne o łącznej długości przeszło 380 tys. km - z tej liczby 115 tys. km to właśnie linie średniego napięcia.
  • Program skablowania sieci SN to również pierwsza tego typu inwestycja realizowana z wykorzystaniem nowoczesnych maszyn, pracujących w technologii płużenia bezwykopowego.
  • Zakupiona przez PGE maszyna do kablowania sieci pozwoli na znaczne przyspieszenie zaplanowanych prac w zakresie transformacji energetycznej.

Program Kablowania SN w liczbach

Obszar działania sieci PGE Dystrybucja (w Polsce centralnej i wschodniej) zamieszkuje 5,5 mln odbiorców prądu. Koncern obsługuje linie energetyczne o łącznej długości przeszło 380 tys. km - z tej liczby 115 tys. km to właśnie linie średniego napięcia. Na przestrzeni ostatnich czterech lat ponad 1/4 tych sieci została skablowana - obecnie pod ziemią biegnie już 26 tys. km linii energetycznych.

Natomiast do 2026 roku udział skablowanych linii średniego napięcia ma wzrosnąć do co najmniej 30% . To oznacza, że PGE czeka ambitne zadanie zdemontowania 7 tys. km linii napowietrznych i zastąpienia ich 9 tys. km sieci podziemnych - takie cele wskazał Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Część wydatków na inwestycję pokryta zostanie przez środki pozyskane z emisji akcji PGE w 2022 roku. Warto przypomnieć, że całkowita wartość papierów wartościowych wyemitowanych przez koncern w ubiegłym roku sięgnęła kwoty 3,2 mld zł - aż połowa tej sumy ma zostać wykorzystana na cele unowocześnia infrastruktury sieciowej w ramach transformacji energetycznej.

Pierwsze w Polsce maszyny tej klasy

Program skablowania sieci SN to również pierwsza tego typu inwestycja realizowana z wykorzystaniem nowoczesnych maszyn, pracujących w technologii płużenia bezwykopowego. Jak wskazuje Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej:

Na potrzeby realizacji programu zakupiliśmy pierwszą w Polsce, specjalistyczną, nowoczesną maszynę, która jest w stanie ułożyć nawet 5 km linii kablowej dziennie. Pozwala to na zdecydowane przyspieszenie realizacji inwestycji. Wymierną korzyść stanowią także niższe koszty, niż w przypadku tradycyjnej metody układania kabli.

Do pracy wykorzystuje się zestaw złożony z dwóch maszyn - jednostki układającej oraz jednostki wyciągającej. Pierwsza z nich wyposażona jest w lemiesz pługa, co sprawia, że głębokość położenia kabla może być swobodnie regulowana. Dodatkowo, dzięki funkcji "płynnej płetwy", praca przebiega niezależnie od nierówności czy krzywizn terenu, ponieważ urządzenie elastycznie dopasowuje się do nich. Druga z wymienionych jednostek wyposażona jest w płytę stabilizującą, mocującą do podłoża i ma zdolność do przeciągania pługa z siłą 180 ton. Pojazd wyciągający przystosowany został do pracy w zróżnicowanym terenie (również w wodzie). Kable układane podczas przeciągania pługa podawane są z przyczepy kablowej do bębnów usytuowanych w maszynie układającej.

Zapisz się na Newsletter. Nowe aktualności i oferty pracy prosto na Twój email.

Odbieraj informacje o aktualnych ofertach pracy, szkoleniach firmach i wydarzeniach z branży. Codzienna dawka informacji prosto na Twój email.

Zalety sieci kablowej średniego napięcia

Zakupiona przez PGE maszyna do kablowania sieci pozwoli na znaczne przyspieszenie zaplanowanych prac w zakresie transformacji energetycznej. Dodatkową zaletą opisanej wcześniej metody jest zminimalizowanie wpływu robót na otoczenie. Metoda płużenia bezwykopowego redukuje konieczność przygotowywania wykopów pod kable - linie układane są w ziemi bezpośrednio przez maszynę.

Skablowanie sieci ma poprawić również jakość funkcjonowania infrastruktury. Linie energetyczne ułożone pod ziemią działają niezależnie od warunków pogodowych, nie wymagają również prac konserwacyjnych typowych dla sieci napowietrznych, a więc związanych z wycinką drzew czy przycinaniem gałęzi na trasie przebiegu przewodów.

Jak argumentuje Jarosław Kwasek, prezes zarządu PGE Dystrybucja:

Realizacja tak ambitnego zadania jest możliwa dzięki nieustannemu rozwojowi spółki. Nasze największe inwestycje wiążą się z podniesieniem bezpieczeństwa energetycznego dla odbiorców. To dlatego tak szczegółowo zaplanowano modernizację i rozwój sieci elektroenergetycznej średniego napięcia.

Linie kablowe, w porównaniu do linii napowietrznych, są odporne na uszkodzenia wynikające z czynników atmosferycznych. To właśnie gwałtowne wichury, intensywne opady śniegu czy ulewne deszcze bywają najczęstszą przyczyną awarii masowych. Umieszczając linie kablowe pod ziemią, znacznie ograniczymy ryzyko nieplanowanych wyłączeń.

Prostokąt wizytówki